Некрасовська ЗОШ - Інформаційний вісник для батьків
Головна » Сторінка психолога » Інформаційний вісник для батьків

Інформаційний вісник для батьків

Проблема

психологічної готовності випускників до

ДПА.

Тest у перекладі з англійської означає «перевірка». Тести як засіб оцінювання в навчальних закладах вперше почали використовуватись  у Великобританії ще 1864 року. Від інших методів і прийомів оцінювання тестування відрізняється більшою об’єктивністю, сприяє дотриманню єдиних вимог, усуває випадковість під час оцінювання знань. Підвищує рівень вимог до навчальної підготовки випускників.

Ця форма перевірки знань є випробуванням характеру, сили волі, уміння потрібної миті проявити себе, показати свої досягнення в певній галузі, уміння не розгубитися, упоратися із хвилюванням – цього неодмінно треба вчити та вчитися.

ДПА, ЗНО слід розглядати як інструмент підсумкової оцінки, який дає змогу вищим навчальним закладам приймати її за об’єктивну. Тестування має бути прозорим, абітурієнти мають рівні шанси при вступі до вищих навчальних закладів.

Безумовно, обсяг знань із предмета важливий. Саме знання є запорукою високої оцінки. Однак і психологічна готовність має велике значення. Вміння опанувати себе, керувати своїми почуттями в ситуації стресу, не розгубитися у важку хвилину не завадить нікому.

Допомога батьків під час підготовки до іспитів полягає в правильному налаштуванні дитини на іспит, умінні розрадити, заспокоїти, не конфліктувати без причини, емоційно захистити, підтримати…

Страх, що виникає в дитини, яка вперше складає іспит, викликаний різними причинами, зокрема, небажанням отримати низький бал, соромом перед однокласниками, вчителями, батьками, побоюванням не виправдати сподівань, покладених на неї (вступ до ВНЗ, технікуму) тощо.

Будь-яке випробування супроводжується стресом. Серйозне емоційне напруження та перевантаження нервової системи мають на організм як позитивний, так і негативний вплив. За допомогою стресу організм ніби мобілізує себе на самозахист, на пристосування до нової ситуації. З іншого боку, довготривалий вплив стресової ситуації руйнує організм, завдає шкоди здоров’ю.

Психологи розцінюють іспит як:

Ø    «перетравлювання» значного обсягу інформації, яке пов’язане з великим навантаженням на мозок;

Ø    Серйозне емоційне напруження і велике навантаження на нервову систему;

Ø    Оцінювання не лише знань дитини, а й її особистості.

Щоб зменшити дію стресу на організм необхідно навчитися правильно реагувати на різні ситуації, уміти виходити зі стресу з найменшою шкодою для здоровя. 

В цей відповідальний для дитини період підтримка та допомога батьків відіграє важливу роль і є одним із чинників успіху.

 

Практичні рекомендації

батькам,

 діти яких здаватимуть іспити:

ü    Дбайте про режим дня дитини, по-можливості звільніть її від певних обов’язків по господарству, хоча пам’ятайте, що і  фізичне навантаження теж корисне.

ü    Контролюйте, скільки спить ваша дитина. Регулярне недосипання небезпечне для психіки, послаблює імунітет і загострює хронічні захворювання.

ü    В екзаменаційний період дуже важливо як дитина харчується. Їжа має бути повноцінною. Підліткам слід давати продукти, які містять вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. У натуральному вигляді він є в картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.

ü    Споживання на добу до 8 склянок рідини позитивно впливає на організм. Зокрема, покращується робота нирок, вони краще протидіють урологічним інфекціям. При цьому корисно пити звичайну воду, натуральні соки. Вживання кави не підвищує працездатності, підсилює стрес, викликає сильну сечогінну дію, що призводить до зневоднення організму і підвищеної роздратованості.

ü    Частіше спілкуйтесь зі своїми дітьми, переймайтеся їхніми проблемами, допомагайте розв’язувати їх. Займіть позицію «друга» для своєї дитини.

ü    Постарайтеся, щоб  у родині панував спокій, порозуміння.

ü    Не сприймайте відмінний результат як належний і єдиний можливий, у будь-якому разі порадійте з дитиною. Незадовільний результат – це не трагедія, це – досвід.

ü    В разі невдач не нервуйте, не махайте приречено руками, не вішайте ярлика «нездара» на свою дитину. Спокійно обговоріть те, що трапилося. По суті, наші діти не просто складають іспити з навчальних предметів, вони вчаться долати труднощі.

ü    Вірте у свою дитину, її здібності, знання. Дайте їй відчути, що ви її любите, розумієте і підтримаєте у будь-яких ситуаціях.

ü    Допоможіть дитині правильно організувати вивчення та повторення навчального матеріалу.

 

Емоційний батьківський захист – велика підтримка перед іспитом !